Fotoğraf: Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı saldırıları ‘pervasızlık’ olarak niteleyen Akçay konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in vahşi saldırılarında 15 bine yakın çocuk, 10 bine yakın kadın olmak üzere 34.735 Filistinli hayatını kaybetmiş, 78 bin kişi yaralanmıştır.

Hamas’ın ateşkes önerilerine onay verdiğini duyurmasına rağmen İsrail Savaş Kabinesi Refah’ta saldırılara devam kararı almıştır.

Türkiye, ateşkesi sağlamak, barış ve çözüm iklimini yeşertmek ve garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü çabayı göstermektedir ancak eli kanlı Netanyahu saldırılarına devam etmektedir.

Bu çerçevede, Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanında İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olma kararı önemli bir adımdır.

Türkiye, geçen hafta İsrail’e yönelik ticareti de durdurulmuştur; bu kararı desteklediğimizi ifade ediyorum.

Dışişleri Bakanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı 15’inci zirvesinde İslam ülkelerine doğrudan ifade ettiği ‘İsrail’i durdurmalıyız, ya barışla ya da zorla’ sözleri Türk milletinin bu soykırıma karşı haykırışıdır.

Birleşmiş Milletler çok acil devreye girmelidir.

Gazze’de gözyaşları dinmeli, acı bitmeli, insanlık faciası son bulmalıdır.

İsrail askerleri işgal edilen bölgelerden ön şartsız çıkmalıdır. Bölgede kalıcı barışın ancak 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan coğrafi olarak bütün ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasıyla mümkündür ve Netanyahu yönetimi de ayrıca hesap vermelidir.”